Tłumaczenia przysięgłe, techniczne i specjalistyczne
Zadzwoń do nas:+48 888 500 123

30 niezwykłych faktów o języku angielskim

ciekawostki język angielski

Ponad 840 milionów ludzi używa angielskiego jako swojego pierwszego lub drugiego języka, co czyni go drugim najpopularniejszym językiem na świecie, zaraz po chińskim. To także oficjalny język w ponad 67 krajach i 27 regionach i terytoriach takich jak Hongkong czy Portoryko.

Angielski to język zarówno popularny jak i interesujący. Posiada własną historię i fascynującą specyfikę, nad którą warto się pochylić. Zamiast skupiać się tylko i wyłącznie na gramatyce i aspektach teoretycznych, poszukajcie jego zabawnych stron. Aby wam w tym pomóc, zebraliśmy 30 zaskakujących i śmiesznych ciekawostek na temat angielskiego. Przeczytajcie je, aby zaimponować waszym znajomym nowo zdobytą wiedzą.

 1. Angielski wywodzi się z obszaru, który obecnie odpowiada Holandii i wschodniej części Niemiec.
 2. Wydawać by się mogło, że wyrażenie „long time no see” jest dosłownym tłumaczeniem zwrotu z języków indiańskich lub z chińskiego. W rzeczywistości jest ono niepoprawne gramatycznie.
 3. „Go!” to najkrótsze, najbardziej poprawne zdanie jakie można wypowiedzieć w języku angielskim.
 4. Początkowo słowo „motyl” po angielsku oznaczało flutterby a nie
 5. Co roku do słownika dodaje się około 4 tysięcy nowych słów.
 6. Dwa najkrótsze, najczęściej używane angielskie słowa to I (ja) i you (ty)
 7. Sama litera E stanowi 11% języka angielskiego.
 8. Angielski jest jednym z najweselszych języków świata. Zresztą, słowo „happy” jest używane trzy razy częściej niż słowo „sad”.
 9. 1/4 ludności na świecie mówi chociaż trochę po angielsku.
 10. Stany Zjednoczone nie mają oficjalnego języka. Nie determinuje tego konstytucja USA, jak np. czynione jest to w Polsce.
 11. Angielski jest jedynym z najpopularniejszych języków, który nie posiada organizacji czuwającej nad jego rozwojem – w przeciwieństwie do francuskiego i Akademii Francuskiej, niemieckiego i Rady Ortografii Niemieckiej czy hiszpańskiego i Hiszpańskiej Akademii Królewskiej. Te instytucje zajmują się formułowaniem zaleceń dotyczących rozwoju poszczególnych języków oraz kwestii ich użycia, słownictwa i gramatyki.
 12. Najczęściej używanym angielskim przymiotnikiem jest słowo „good”.
 13. Najczęściej używany rzeczownik to „time”.
 14. Słowo „set” posiada najwięcej różnych definicji,
 15. Month, orange, silver i purple to wyrazy, które nie rymują się z żadnymi innymi.
 16. W angielskim występuje wiele auto-antonimów – słów, które w różnych kontekstach mają dwie, sprzeczne ze sobą definicje.
 17. Ponad 85% danych przechowywanych w komputerach na całym świecie jest w języku angielskim.
 18. Często powtarzane sformułowania (tzw. tiki językowe) to „like” lub „basically”. Są one nazywane „crutch words”, co dosłownie oznacza „słowa-podpory”
 19. Angielski to oficjalny język w 67 państwach.
 20. 90% tekstów napisanych po angielsku składa się jedynie z 1000 słów.
 21. Istnieją 24 różne dialekty angielskiego używane w Stanach Zjednoczonych.
 22. Wyraz „lol” został wpisany do Oxford English Dictionary w 2011r.
 23. Znany obecnie akcent brytyjski wywodzi się z Londynu i jego przedmieść, pojawił się też równocześnie w czasie Rewolucji Amerykańskiej.
 24. Shakespeare stworzył dużo nowych słów takich jak: birthplace (miejsce urodzenia), blushing (rumienić się), undress (rozbierać się), torture (tortura) oraz wiele innych.
 25. Słowo „goodbye” pochodzi ze staroangielskiego wyrażenia, które oznaczało „niech Bóg będzie z tobą”.
 26. Etymologicznie „Wielka Brytania” oznacza „duży kraj wytatuowanych ludzi”
 27. Istnieje 7 sposobów na zapisanie dźwięku „e” w języku angielskim. To zdanie zawiera je wszystkie: „He believed Caesar could see people seizing the seas”
 28. Wiele angielskich słów z biegiem czasu zmieniło swoje znaczenie. Przykładowo „awful” (okropny) oznaczało niegdyś „ten, który wprawia w zachwyt” i występowało w skróconej wersji jako „full of awe” (zachwycający). Podobnie „nice” (miły, przyjemny) było niegdyś synonimem słowa „silly” (głupi)
 29. Pierwszy angielski słownik został zredagowany w 1755 roku.
 30. Najstarsze angielskie słowo używane do tej pory to „town” (miasto)