Ponad 840 milionów ludzi używa angielskiego jako swojego pierwszego lub drugiego języka, co czyni go drugim najpopularniejszym językiem na świecie, zaraz po chińskim. To także oficjalny język w ponad 67 krajach i 27 regionach i terytoriach takich jak Hongkong czy Portoryko.

Angielski to język zarówno popularny jak i interesujący. Posiada własną historię i fascynującą specyfikę, nad którą warto się pochylić. Zamiast skupiać się tylko i wyłącznie na gramatyce i aspektach teoretycznych, poszukajcie jego zabawnych stron. Aby wam w tym pomóc, zebraliśmy 30 zaskakujących i śmiesznych ciekawostek na temat angielskiego. Przeczytajcie je, aby zaimponować waszym znajomym nowo zdobytą wiedzą.

 1. Angielski wywodzi się z obszaru, który obecnie odpowiada Holandii i wschodniej części Niemiec.
 2. Wydawać by się mogło, że wyrażenie „long time no see” jest dosłownym tłumaczeniem zwrotu z języków indiańskich lub z chińskiego. W rzeczywistości jest ono niepoprawne gramatycznie.
 3. „Go!” to najkrótsze, najbardziej poprawne zdanie jakie można wypowiedzieć w języku angielskim.
 4. Początkowo słowo „motyl” po angielsku oznaczało flutterby a nie
 5. Co roku do słownika dodaje się około 4 tysięcy nowych słów.
 6. Dwa najkrótsze, najczęściej używane angielskie słowa to I (ja) i you (ty)
 7. Sama litera E stanowi 11% języka angielskiego.
 8. Angielski jest jednym z najweselszych języków świata. Zresztą, słowo „happy” jest używane trzy razy częściej niż słowo „sad”.
 9. 1/4 ludności na świecie mówi chociaż trochę po angielsku.
 10. Stany Zjednoczone nie mają oficjalnego języka. Nie determinuje tego konstytucja USA, jak np. czynione jest to w Polsce.
 11. Angielski jest jedynym z najpopularniejszych języków, który nie posiada organizacji czuwającej nad jego rozwojem – w przeciwieństwie do francuskiego i Akademii Francuskiej, niemieckiego i Rady Ortografii Niemieckiej czy hiszpańskiego i Hiszpańskiej Akademii Królewskiej. Te instytucje zajmują się formułowaniem zaleceń dotyczących rozwoju poszczególnych języków oraz kwestii ich użycia, słownictwa i gramatyki.
 12. Najczęściej używanym angielskim przymiotnikiem jest słowo „good”.
 13. Najczęściej używany rzeczownik to „time”.
 14. Słowo „set” posiada najwięcej różnych definicji,
 15. Month, orange, silver i purple to wyrazy, które nie rymują się z żadnymi innymi.
 16. W angielskim występuje wiele auto-antonimów – słów, które w różnych kontekstach mają dwie, sprzeczne ze sobą definicje.
 17. Ponad 85% danych przechowywanych w komputerach na całym świecie jest w języku angielskim.
 18. Często powtarzane sformułowania (tzw. tiki językowe) to „like” lub „basically”. Są one nazywane „crutch words”, co dosłownie oznacza „słowa-podpory”
 19. Angielski to oficjalny język w 67 państwach.
 20. 90% tekstów napisanych po angielsku składa się jedynie z 1000 słów.
 21. Istnieją 24 różne dialekty angielskiego używane w Stanach Zjednoczonych.
 22. Wyraz „lol” został wpisany do Oxford English Dictionary w 2011r.
 23. Znany obecnie akcent brytyjski wywodzi się z Londynu i jego przedmieść, pojawił się też równocześnie w czasie Rewolucji Amerykańskiej.
 24. Shakespeare stworzył dużo nowych słów takich jak: birthplace (miejsce urodzenia), blushing (rumienić się), undress (rozbierać się), torture (tortura) oraz wiele innych.
 25. Słowo „goodbye” pochodzi ze staroangielskiego wyrażenia, które oznaczało „niech Bóg będzie z tobą”.
 26. Etymologicznie „Wielka Brytania” oznacza „duży kraj wytatuowanych ludzi”
 27. Istnieje 7 sposobów na zapisanie dźwięku „e” w języku angielskim. To zdanie zawiera je wszystkie: „He believed Caesar could see people seizing the seas”
 28. Wiele angielskich słów z biegiem czasu zmieniło swoje znaczenie. Przykładowo „awful” (okropny) oznaczało niegdyś „ten, który wprawia w zachwyt” i występowało w skróconej wersji jako „full of awe” (zachwycający). Podobnie „nice” (miły, przyjemny) było niegdyś synonimem słowa „silly” (głupi)
 29. Pierwszy angielski słownik został zredagowany w 1755 roku.
 30. Najstarsze angielskie słowo używane do tej pory to „town” (miasto)