Rynek Wielkiej Brytanii

5586
język angielski

Wielka Brytania już od ponad 10 lat znajduje się wśród krajów, które są atrakcyjnym celem zawodowym nie tylko dla Polaków, ale i dla imigrantów z innych państw. Jest to kraj o najstarszych w świecie tradycjach przemysłowych a obecnie znajduje się w czołówce wysoko rozwiniętych gospodarek oferujących dobre warunki do pracy i założenia własnej działalności gospodarczej.

Od fabryki do potęgi

Wielka Brytania już od wieków posiada silne tradycje przemysłowe. Przemiany w jej gospodarce zapoczątkowane na przełomie wieku XVII, odkrycie wynalazków takich jak maszyna tkacka, turbina parowa czy piec hutniczy spowodowały bardzo szybki rozwój, który określa się mianem rewolucji przemysłowej. Zastąpienie manufaktur i pracy rąk ludzkich przez nowe techniczne rozwiązania stosowane na masową skalę w dużym stopniu przyczyniły się do poprawy życia obywateli i lepszego funkcjonowania społeczeństwa angielskiego a w dalszej kolejności europejskiego.

Wielka Brytania nadal jest krajem bardzo dobrze rozwiniętym, który pod względem wartości produktu krajowego brutto zajmuje 6. miejsce na świecie i 2. w Europie, zaraz po gospodarce Niemiec. Jest to jedno z najważniejszych na świecie centrów finansowych i handlowych. Usługi bankowe, biznesowe i ubezpieczenia stanowią największą część brytyjskiego PKB (76% w 2008 r.) i zatrudniają 80% ogółu siły roboczej. Dobrze rozwija się również przemysł, a do jego najważniejszych gałęzi należy: produkcja maszyn i urządzeń, sprzętu elektrycznego i telekomunikacyjnego, wyposażenia dla kolejnictwa, przemysł stoczniowy, lotniczy, produkcja pojazdów silnikowych i części do nich.  Również przemysł metalurgiczny, chemiczny,  spożywczy, tekstylny czy wydobycie węgla i ropy mają się dobrze mimo kryzysu ekonomicznego. Rozwój gospodarczy Wielkiej Brytanii sprzyja zakładaniu nowych siedzib czołowych firm z powyższych branż, co w konsekwencji prowadzi do nowych miejsc pracy. Szacuje się, że sektor finansowy, nieruchomości, motoryzacyjny czy handlowy po 2014 roku będzie potrzebował nowych pracowników.

Dobry kraj dla dobrych inwestycji

Wielka Brytania jest krajem o gospodarce wolnorynkowej. Warto zauważyć, że od ponad dwudziestu lat, zaczynając od rządów Margaret Thatcher, konsekwentnie prywatyzowano wiele przedsiębiorstw państwowych – obecnie ich udział w gospodarce jest minimalny. Panują tutaj dobre warunki dla inwestorów – Anglia zajmuje czołowe miejsce na świecie pod względem napływu nowych inwestycji. Popularność języka angielskiego w Europie niewątpliwie wpływa na decyzję, by rozszerzyć swoją działalność poza granice właśnie tego kraju. Jest to również atrakcyjny cel dla młodych ludzi, w tym także Polaków, którzy od 1 maja 2004 roku, po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, mają prawo do pracy na terenie Wielkiej Brytanii. Jest to dla niech możliwość zdobycia niezbędnego doświadczenia zawodowego oraz podszlifowania języka. Raporty z badań przeprowadzanych przez wiele brytyjskich ministerstw, w tym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (HO) dowodzą również, że otwarcie rynku pracy dla obcokrajowców bardzo korzystnie wpływa na stan brytyjskiej gospodarki. Emigranci zarobkowi m.in. z Polski, wypełnili luki w zatrudnieniu w wielu zawodach, w których brakowało na Wyspach specjalistów lub po prostu chętnych do pracy. Wielu Polaków, którzy kilka lat temu wyemigrowali do Anglii, obecnie prowadzi tam już własną działalność gospodarczą. Nasi rodacy chętnie otwierają własne firmy, bo zachęca do tego prosta procedura rejestracji, niskie koszty prowadzenia działalności i ulgi podatkowe. Dlatego obecnie w UK można spotkać wiele polskich sklepów, pubów lub firm usługowych, typu zakłady fryzjerskie, warsztaty samochodowe, firmy remontowe czy cateringowe. Wiele jest też osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (tzw. self – employment), jak np. hydraulik, pracownik ochrony, malarz, tynkarz przewoźnik. Niewątpliwie, nawiązanie współpracy z brytyjskimi pracodawcami czy dopełnienie formalności przy rejestracji własnej formy wymaga na samym początku fachowych tłumaczeń niezbędnej dokumentacji, która pozwoli w dalszej kolejności na realizację różnych projektów. Jednak jak się okazuje – plusów takiego przedsięwzięcia jest naprawdę sporo.

Nie tylko self – employment

Dla tych, którzy nie mają na tyle odwagi bądź kreatywnego pomysłu, aby zacząć na terenie Wielkiej Brytanii własną działalność, państwo to proponuje inne rozwiązania. Są to, m.in. oferty pracy w fabrykach produkujących samochody, których liczba w tym kraju jest zadziwiająco wysoka. Wiele marek, pomimo, iż wywodzą się z innych państw, zdecydowało się na założenie tutaj swoich oddziałów produkcyjnych.  Są one rozsiane po całym terytorium kraju, jednak najwięcej znajduje się w regionie West Midlands (środkowo-zachodnia Anglia). Produkują tu takie marki jak Jaguar Land Rover, Rolls Royce, MG, Noble Automotive (producent samochodów sportowych) oraz Dennis – Eagle (producent samochodów specjalnych). Dodatkowo w 2012 roku fabryka Toyoty w Burnaston, w hrabstwie Derbyshire znacznie poszerzyła swoją działalność, zatrudniając kolejne 1500 osób. Dzięki tej rozbudowie stała się ona największym tego typu obiektem Toyoty w Europie. Pojawia się pytanie, dlaczego japońska marka samochodowa, założona w 1937 roku w Japonii, jak i wszystkie pozostałe marki, zdecydowały się na założenie swoich oddziałów produkcyjnych właśnie w Wielkiej Brytanii. Znaleźć odpowiedź jest niezwykle trudno… Może przyczyną jest język angielski, ułatwiający komunikację ze wszystkimi współpracownikami, może korzystne warunki prawne a być może ogromna liczba zagranicznych imigrantów, którzy chętnie podejmą pracę za oferowaną stawkę. Niezależnie od tego, co przekonuje producentów do lokowania swoich oddziałów w Wielkiej Brytanii jedno jest pewne – do końca 2015 roku, zgodnie z badaniami z 2013, produkcja samochodów osiągnie tam, nienotowany od lat 70-tych, rekordowy poziom.

Rate this post