Wyjeżdżając do innego kraju, myślimy o tym, w jaki sposób nauczyć się języka, który w nim obowiązuje. Może to być nawet celem naszej podróży. W większości przypadków tym językiem pozostaje angielski – zna go ponad połowa ludności na świecie. Uczymy się używając często różnych metod. Jedni poznają język Szekspira przy pomocy książek, inni wolą znaleźć nauczyciela. Niektórzy używają bardziej skutecznych rozwiązań jak na przykład bardzo popularny obecnie „angielski metodą Pimsleur”. Jest to projekt wyróżniający się dużą skutecznością.
Jednak dzisiaj nie chcemy opowiadać o technikach nauczania, ale o interesujących faktach związanych z angielskim, a warto zauważyć, że jest ich mnóstwo. Zaczynajmy więc.
- W cywilizowanych państwach anielski jest powszechnie znany i bardzo popularny. Okazuje się jednak, że nie jest on najczęściej używanym językiem świata i pod tym względem zajmuje dopiero trzecie miejsce, ustępując chińskiemu i hiszpańskiemu.
- Najkrótsze istniejące zdanie w języku angielskim liczy dwa słowa i trzy litery. Wygląda ono następująco: „I am”. Można je też skrócić, co zresztą robi się często, i wtedy otrzymamy dwie litery „I’m” (jestem).
- Najdłuższe angielskie słowo to nazwa choroby płuc spowodowana wdychaniem pyłów wulkanicznych. Oto jej nazwa: Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis. Żeby ją zapamiętać, uczniowie dzieją zwykle ją na sylaby, których potem się uczą.
- Najpopularniejsza litera w języku angielskim to „e”. Z kolei „q” to litera, która pojawia się najrzadziej.
- Słowo „goodbye” (do widzenia/żegnaj) jest skrótem wyrażenia „niech Bóg będzie z tobą”.
- Podobieństwo angielskiego słowa „slave” (niewolnik) do „Slav” (słowiański) nie jest przypadkowe. W starożytności niemiecka ludność słowiańska była sprzedawana rzymskim panom jako niewolnicy. Mimo iż sytuacja szybko uległa zmianie, słowo pozostało w użyciu.
- Jeden z najtrudniejszych angielskich łamańców językowych to „The sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick” („szósta chora owca szóstego chorego szejka”). Nawet sami Brytyjczycy mają z tym problem, nie mówiąc już o osobach, które dopiero uczą się angielskiego.
- „Indivisibility” („niepodzielność”) to słowo, w którym litera „i” pojawia się rekordową ilość razy – aż 6.